www.monoriallatorvos.hu

Nem kívánt vemhesség

 

Gyakori a kérdés, hogy mi a teendő a „megesett" szukák nem kívánt szaporulatának elkerülése érdekében?

 

(Összefoglalónk rövid s koránt sem teljes, tehát értelmezése után célszerű személyesen megbeszélni az esetet állatorvosával!) 

 

-A párosodás utáni 3. és 5. napon adható egy-egy injekció, mely biztosítja, hogy a megtermékenyült petesejtek nem ágyazódnak be a méh nyálkahártyájába, a szuka tehát nem marad vemhes.

A beavatkozás kockázata irodalmi adatok alapján közepes: esetenként gennyes méhgyulladás lehet a következmény, ekkor a méh műtéti eltávolítása szükséges. (Eddigi praxisunkban ez egy alkalommal fordult elő, tapasztalatunk szerint rendkívül ritkának tekinthető!)

 

-A tüzelés elmúltával (függetlenül a párosodások számától) a szuka petefészkeinek (vagy petefészkeinek s méhének) műtéti eltávolítása. Ez végeleges, visszavonhatatlan beavatkozás. A műtét időpontjának meghatározásához szükséges a gazda és az állatorvos konzultációja.

 

-A párosodás, ill. párosodások utáni 45. napig a szuka vetéltethető injekciós készítmény két egymást követő napon történő beadásával. Minél hamarabb történik a beavatkozás, annál kevésbé viseli meg a szukát a vetéltetés. E módszerrel kapcsolatban kellemetlen tapasztalataink nincsenek, azonban tudni kell, hogy a méh ultrahangos vizsgálata az 1. injekció beadása előtt indokolt lehet, míg a 2. injekció beadása után az állatorvossal egyeztetett időpontban elengedhetetlen.

 

Egy nő két dologért képes mindent kockáztatni: Hogy áldott állapotba kerüljön, és hogy ne kerüljön áldott állapotba!

Állataink vemhesüléséről, a szaporulat szükségességéről vagy szükségtelen voltáról mi döntünk.

Felelősségünk két szóval megfogalmazható:

NE ÁRTS!

 

Kérjük, hogy ajánlja ismerőseinek a HÍRLEVÉL lehetőségét!

 

 

 


Kapcsolódó anyagaink: